Ciąża urojona

Psy są zwierzętami stadnymi.
W naturze rozmnaża się tylko dominująca para osobników. Ciąża trwa ok. 2 miesięcy i dominująca w stadzie suka rodzi wtedy szczenięta. U wszystkich innych suk w stadzie w tym samym czasie pojawia się mleko, w celu wspomożenia wyżywienia urodzonych szczeniąt. Jest to bardzo fizjologiczne, atawistyczne zachowanie.
 
W warunkach domowych jest to jednak niepożądane, gdy 2 miesiące po cieczce suka dostaje mleka, ponieważ grozi to poważnym zapaleniem gruczołu mlecznego.

Do laktacji samicy potrzebny jest: spokój, obfitość pożywienia, dostatek wody, oraz regularne przystawianie potomstwa do karmienia. W przypadku braku któregoś z w/w składników laktacja ustaje dość szybko.

Więc aby hamować laktacje u jakiegokolwiek ssaka należy:
wprowadzić samicy lekko nerwowe życie, ograniczyć jedzenie i picie, zwiększyć ilość ruchu no i absolutnie nie wolno odciągać mleka, bo to zwiększa jego produkcję.

Czyli konkretnie:
  • zabieramy suce jej posłanie i zabawki
  • bierzemy ją do lasu - niech biega za rowerem
  • przez dwa dni w ogóle nie karmimy, bez obaw, ze padnie z głodu, 
  • wodę stawiamy dwa razy dziennie, 
  • wywozimy sukę w nowe miejsce, zostawiamy u znajomego na pół dnia itp.

Bardzo rzadko ciąża urojona wymaga leczenia farmakologicznego u lekarza weterynarii.

Uwaga: sterylizacja nie koniecznie zapobiegnie ciążom urojonym, ponieważ mleko jest „pochodzenia” przysadkowego, a nie jajnikowego. Za laktację odpowiedzialne są hormony produkowane w przysadce mózgowej.

lek. wet. Agnieszka Walesiak